PCR TESTİ İSTEYEN ÜLKELER

Pandemi nedeniyle bazı ülkeler hala turistik amaçlı ziyaretlere kapalı. Fakat başka bir ülkede çalışan, iş için giden, oturum izni olan veya o ülkenin vatandaşlarından hükümetler PCR testi talep ediyor. Her ülkeye göre değişiklik gösteren PCR testi ve karantina uygulamaları, akıllarda soru işareti bırakabiliyor. Peki hangi ülkeler PCR testi istiyor, hangi ülkeler sadece karantina uygulamasını yeterli bulunuyor? Gelin bu gibi sorularınızın cevaplarını bulacağınız içeriğimize hep beraber göz atalım.

*Ülkelerin belirlediği kurallar genellikle 2 haftada bir yenilenmektedir. Bu yüzden seyahate çıkmadan önce tercih edeceğiniz hava yolu şirketinden gideceğiniz ülkede uygulanan giriş koşulları hakkında bilgi almayı unutmayın.

PCR Testi İsteyen Avrupa Ülkeleri

Almanya: Türkiye’de havalimanlarında tüm havayolları negatif bir PCR testi talep etmektedir. PCR testi Almanya’ya varıştan 48 saat önce yaptırılmış şekilde ibraz edilmesi gerekmektedir. Ülkede 14 güne kadar karantina uygulaması bulunuyor.

Avusturya: 72 saat içinde yaptırılmış PCR testi sonucu isteyen ülke, aksi halde 14 günlük karantina uyguluyor.

Belçika: PCR test istemiyor fakat son 48 saat içerisinde alınmış  PCR testinin yapılması öneriliyor.

Bulgaristan: PCR test istemiyor (Son 48 saat içerisinde alınmış olmasında fayda var). 14 günlük karantina uygulanıyor.

Çek Cumhuriyeti: Son 72 saat içerisinde yapılmış PCR testi istenmekte olup, 5 yaşın altındakilerden PCR testi istemiyor. Ülkeye giriş tarihinden sonra, 1 ila 14 gün içerisinde kendileri tekrar test yapılabiliyor.

Danimarka: Son 72 saat içerisinde yapılmış PCR testi istiyor

Estonya: Kendi testini uyguluyor (Son 48 saat içerisinde alınmış PCR testinin yanında olmasında fayda var). Karantina uygulayabiliyor.

Fransa: Fransa’ya giriş yapacak kişilerin Sağlık Bakanlığı talimatı doğrultusunda evlerin de 14 günlük karantina uygulaması kapsamına girmeleri gerekmektedir. 11 yaş ve üstü misafirlerin uçağa binişten son 72 saat içerisinde negatif Covid-19 testi beyan edemedikleri durumunda, Fransa’ya varışta Covid-19 testi yaptırılacaktır. 16 Mart ve 15 Haziran 2020 tarihleri arasında süresi dolan aşağıdaki belgeler sona erme tarihinden itibaren 180 gün uzatılmıştır: Uzun Süreli D Tipi Vizeler; Oturum izni (diplomatik veya konsolosluk görevlileri hariç), oturum süreci onay belgesi (Attestation), Oturma İzninin Alınması belgesi “Récépissé”

Hırvatistan: Ülkede 48 saat içinde alınmış olan PCR testleri geçerli sayılıyor.

Hollanda: 14 günlük ev karantinasından muaf olmak için PCR testi isteniyor.

İzlanda: Ülkeye girişte havaalanında ücret karşılığı (75 Euro) PCR testi yaptırılması zorunlu.

İtalya: Bu kriterlere uymayan yolcuların ülkeye girişi kabul edilmiyor:  İtalya vatandaşları veya ikamet eden kişiler, İş seyahatinde olan yolcular, acil sağlık nedenleri, görevde seyahat eden sağlık personeli, acil durum nedenleri olan kişiler, Avrupa Birliği, Schengen üyesi, İsviçre, İngiltere, Andorra, Monako, , San Marino,ve Vatikan (Holy See) ülkeleri vatandaşları, ikamet / aile üyesi kartı ve D tipi vize sahipleri, Cezayir, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Kore, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Sırbistan, Tayland, Tunus veya Uruguay’dan gelen misafirler, İtalya tarafından 31 Ocak-31 Temmuz 2020 tarihleri arasında sona eren ikamet izinleri 31 Ağustos 2020 tarihine kadar geçerli sayılacaktır. Nakliye hizmeti yapan yolcular; eksiksiz bir bildirim formu sunmalı ve girişlerini, giriş bölgesinin yerel sağlık birimlerinde (ASL) Önleme Departmanına bildirmelidir. İtalya’ya giriş yapan yolcular 14 gün karantinaya alınır. (İtalya’daki kalış süreleri 72 saati geçmezse ve iş gereği durumlarda seyahat eden yolcular hariç, belirli ihtiyaçlar halinde ek olarak 48 saat bu süre uzatılır.)

İngiltere: Kısıtlama bulunmamaktadır. Resmi vize kuralları geçerlidir. İngiltere’ye giriş yapacak kişilerin Sağlık Bakanlığı talimatı doğrultusunda evlerinde 14 günlük karantina uygulaması kapsamına girmeleri gerekmektedir. Aşağıdaki ülkelerde seyahat günlerinden önceki 14 gün kalmış olan kişiler karantinadan muaf olacaklardır.

KKTC:  20 Ekim 2020 tarihinden itibaren (20 Ekim dahil) ülkeye B grubu ülkelerden gelecek olan ve en fazla 3 gün kalacak kişiler ülkeye girişte negatif PCR test sonuçlarını ibraz edecekler ve sonuçlar girişte alınacaktır.  2. PCR test sonuçları çıkana kadar otel veya merkezi izolasyonda beklemek şartı ile karantina uygulaması olmaksızın ülkeye giriş yapılabilmektedir. Son güncel bilgilere göre PCR testinizi uçuşa 5 gün kala yaptırabilirsiniz. KKTC’de kalış süresi en az 3 gün olmalıdır.

Macaristan: Ülkeye girişten önceki 5 gün içinde 48 saat arayla 2 negatif sonuçlu PCR Testi ibrazı zorunlu, aksi halde zorunlu karantina uygulanıyor.

Norveç: Norveç sınırlarını Avrupa Birliği ülke vatandaşlarına açmaya başlamıştır. Sınırların açıldığı ülke bilgisine ayda iki kere güncellenecek olan www.fhi.no/en web sitesinden ulaşılabilmektedir. Listede bulunan ülke haricindeki ülkelerden Norveç’e gelecek olan yolcular ilk cıkış noktasına gönderilecek veya Norveç’te oturumları olması kaydıyla (Norveç’e gelecek olan Norveç vatandaşı haricindeki yolcuların Norveç’te oturumları olması gerekmektedir. ) 10 gün karantina altında kalacaklardır. Geçici olarak sınır kontrolleri yurt içi Schengen sınırında da uygulanacaktır. Tüm havayollarının Norveç`e gelen yolcularına ülkeye vardıktan sonra telefonlarına gelecek olan ve sağlık otoritelerine Covid-19 için nasıl test yaptırabileceklerine dair bilgi link’i ve seyahat-karantina kurallarını içeren bir text mesajı geleceği hususunda bilgilendirmesi gerekmektedir.

Portekiz: Portekiz varışlı tüm yolcuların (Portekiz vatandaşları ve Portekiz Oturum Kartı sahibi yetişkin, bebek ve çocuk yolcular dahil) seyahatlerine basladiklari ilk seferin uçuş saatinden, 72 saat once yapilmis NEGATİF sonuçlu PCR test ibraz etmeleri zorunludur.

Slovakya: Pcr testi isteyen ülkeler arasında Slovakya’da bulunuyor.

Finlandiya: Sadece Fin vatandaşları, Finlandiya için oturumu olan yolcular yada Fin vatandaşlarının sadece birinci derecedeki akrabaları özel izin alarak Finlandiya’ya girebilir. Aşağıdaki zorunlu seyahatler ve yazılmamış diğer insani nedenlerden dolayı seyahat etme zorunluluğu olan yolcular için istisnai durumlar uygulanabilmektedir. Finlandiya’ya gelip transit olarak 24 saat içerisinde başka bir Avrupa birliği ülkesine kara/deniz/hava yolu ile devam edecek yolcuların konfirme seyahat belgesini ibraz etmeleri şartıyla uçuşlara kabul edilebilir.

*Andora, İrlanda, Letonya, Litvanya, Romanya, Slovenya ve Vatikan PCR testi istemeyen fakat ev karantinasının zorunlu olduğu ülkeler arasında bulunuyor. *Yunanistan, İspanya, İsveç, İsviçre, Lüksemburg, Malta Polonya ise herhangi bir PCR testi ve karantina uygulaması bulunmuyor.

PCR Testi İsteyen Kuzey Afrika ve Orta Doğu Ülkeleri

Birleşik Arap Emirlikleri: BAE onaylı bir laboratuvardan 96 saat içinde alınmış olan PCR testi sonucu isteniyor.  Dubai uçuşları henüz Türkiye’den yapılamadığı için aktarmalı uçuşlarda her hava yolu farklı saat aralığında yapılmış testler istenebiliyor.

Bahreyn: Sınırlar kapalı ( Sadece Kuveyt ve BAE den giriş var ). Son 72 saat içerisinde yapılmış PCR testi istiyor. Ayrıca ülkede 10 güne kadar karantina uygulanabiliyor.

Cezayir: Sınırları kapalı.

Fas: 48 saat içinde alınmış PCR testi ve serolojik test sonucu ibrazı isteniyor.

İran: İran vatandaşları hariç seyahat edecek tüm misafirlerin varış itibari ile 0-96 saat içerisinde İngilizce olarak alınmış negatif PCR testi olmalıdır.

Katar: Havaalanında PCR Testi yapılmakta olup, 7 günlük karantina uygulanıyor ve karantina sonrası tekrar test yapılıyor. Katar tarafından onaylanan Covid-19 test merkezlerinden (ülkemizde 5 tane vardır) son 48 saat içinde alınan test sonucu varsa havaalanındaki testten muaf olunuyor.

Kuveyt: Yolcuların uçuslarından maksimum 96 saat öncesinde alınmış, Covid-19 PCR (negatif) test sonucunun ibraz etmesi bekleniyor.

Lübnan: 96 saat içinde alınmış olmasını talep ediyor. Havaalanında tekrar test yapılıyor.

Mısır: Tüm yolcuların PCR negatif test ibraz etmeleri gerekmektedir (Mısırlı ve Mısırlı olmayan tüm yolcular). PCR test geçerlilik suresi, numune alınış tarihinden itibaren başlayarak uçağın inişinden azami 72 saat önce olmalıdır.

Tunus: PCR testinin 72-120 saat içinde alınmış olmasını talep ediyor. Ürdün: Uçuştan önce 72 saat içinde alınmış negatif PCR testi gerekmektedir.

PCR Testi İsteyen Balkan Ülkeleri

Bosna Hersek: PCR testinin 48 saat içinde alınmış olması talep ediliyor. Karantina uygulaması yok.

Kosova: PCR testi sonucu bulundurulması tavsiye ediliyor.

Saraybosna: Ülke Türk vatandaşlarından son 48 saat içinde alınmış PCR-Negatif test sonucu talep etmektedir.

*Arnavutluk, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan PCR testi ve karantina uygulaması istemiyor.

PCR Testi İsteyen Doğu Avrupa Ülkeleri

Rusya: Rusya vatandaşları hariç seyahat edecek tüm misafirlerin varış itibari ile 0-72 saat içerisinde Rusça veya İngilizce olarak alınmış negatif PCR testi olmalıdır. PCR test için 0-72 saat hesabı baz alınmalıdır.(Noter tasdikli Rusça tercümesi olan PCR testi kabul edilmektedir.)

Belarus: Ülkede PCR testi istenmiyor fakat karantina uygulayabiliyor.

*Moldova sadece 14 günlük ev karantisinası isteyen Doğu Avrupa ülkeleri arasında bulunuyor.

PCR Testi İsteyen Asya-Pasifik Ülkeleri

Endonezya: 48 saat içerisinde yapılmış PCR testi isteniyor ve ve 14 günlük karantina uygulanıyor.

Avustralya: Son 72 saat içerisinde yapılmış PCR testi istenen ülkede 14 gün karantina uygulaması bulunuyor.

*Yeni Zelanda’da sadece 14 günlük karantina uygulaması yapıyor.

PCR Testi İsteyen Güney Asya Ülkeleri

Bangladeş: Giriş ve çıkışlarda 72 saat içinde alınmış test sonucu ibrazı isteniyor ve 14 günlük karantina uygulaması bulunuyor.

Brunei Krallığı: Sınırları kapalı.

Filipinler: Ülkeye girişlerde PCR tesi uygulanıyor ve 14 günlük karantina uygulanıyor.

Hindistan: 96 saat içinde yapılmış negatif Covid-19 test sonucu ibrazı halinde 14 günlük karantina evde geçirilebilmektedir. 7 günü kontrollü devlet karantinası, 7 günü ev karantinası olmak üzere 14 günlük karantina uygulanmaktadır.

Sri Lanka: PCR testinin 72 saat içerisinde alınmış olması talep ediliyor.

Myanmar: Myanmar’a hareket öncesinde evde 7 gün izolasyon, seyahat öncesi PCR testi, Myanmar’a varışta 7 gün otel karantinası uygulanmakta olup, bu süreçten sonra yeni bir  PCR testi yapılmakta ve 7 gün zorunlu ev izolasyonu uygulanıyor.

Maldivler: En fazla 72 saat önce alınmış negatif Covid-19 PCR testi ibraz etmesi gerekmekte olup, raporun ingilizce olması isteniyor.

Malezya: PCR testi istenen ülkeden, 14 günlük ev karantinası uygulanıyor.

Nepal: Uçuştan 72 saat öncesine kadar uluslararası akredite bir sağlık kurumunda yapılmış covid negatif sonuçlu pcr testi zorunlu. Raporun İngilizce olması istenmektedir.(Gelen ve giden yolcular için)

Pakistan:  A Kategori’de (Ref:1) yer alan ülkelerden Pakistan’a seyahat eden yolcuların PCR Negatif Test zorunluluğu bulunmamaktadır. B Kategori’de (Ref:2) yer alan ülkelerden Pakistan’a seyahat eden yolcuların, çıkış noktası saati ile maksimum 96 saat öncesinden (Rapor saati baz alınmalı, örneğin verildiği saat değil) alınmış PCR Negatif Test zorunluluğu bulunmaktadır.

Pakistan’a seyahat eden tüm yolcuların PASS TRACK aplikasyonunu (Google Play Store ve Apple Store’a mevcut) kullanarak istenilen bilgileri girmeleri ve check-in esnasında bu bilgileri ibraz ederek uçuşa kabul edilmeleri gerekmektedir. Akıllı telefon kullanmayan yolcuların https://passtrack.nitb.gov.pk/login web portal aracılığı ile gerekli bilgileri girmeleri ve print alarak kontuarda ibraz etmeleri gerekmektedir. Aplikasyon veya web portal doldurulur iken, PCR test sonucu çıkmış ise aplikasyon ya da web portala yüklenmesi elzemdir.

12 yaş altı yolcular, Engelli yolcular, uluslararası üst düzey temsilciler PCR Negatif Test ve PASS TRACK uygulamasından muaftırlar.

Detaylı bilgi için linke https://passtrack.nitb.gov.pk/login tıklayabilirsiniz.

*Afganistan PCR testi istemeyen ülkeler arasında bulunuyor

PCR Testi İsteyen Latin Amerika Ülkeleri

Antigua ve Barbuda: 7 gün içerisinde alınan PCR testi talep ediliyor.

Arjantin: Ülkede sınırlar hala kapalı durumda.

Bahamalar: Ülkede PCR testi istenmekte olup 14 günlük ev karantinası uygulanıyor.

Barbados: 72 saat içinde alınmış olmalıdır. Test sonucu ibraz edilmediği takdirde havaalanlarında test yapılabiliyor. Yüksek riskli ülkelerden gelenlere 14 gün, orta riskli ülkelerden gelenlere 5-7 gün karantina uygulanıyor.

Dominik Cumhuriyeti: PCR testi isteyen ülke, havalimanında sonuçlanan testten yaptırılıyor. Karantina uygulaması ise bulunmuyor.

Ekvator: Girişten 5 gün evvel alınmış PCR testi istiyor ama son 72 saat bilgisi verilmesi daha doğru. Ülkeye girişte ayrıca test yapılıyor (Masrafı yolcuya ait). 14 güne kadar karantina uygulanabiliyor.

Grenada: 7 gün içinde alınmış olmalıdır. Havaalanında ikinci bir test yapılmakta ve test sonucu alınana kadar karantina uygulanıyor.

Guyana: Ülkede sadece PCR testi isteniyor.

Jamaika: Test sonucu ibraz edilememesi halinde sınır geçişlerinde test yapılıyor ve test sonucu çıkana kadar karantina uygulanıyor.

Kosta Rika: Ülkeye girişte en fazla 48 saat önce  alınmış PCR testi sonucu ve 50 bin ABD Doları değerinde sağlık masrafı ve en az 2 bin ABD Doları değerinde karantina/konaklama masraflarını içeren en az 14 günlük seyahat sigortası ibraz etmeleri isteniyor.

Nikaragua: PCR saat içinde alınmış PCR testi sonucu talep ediyor.

Peru: Ülkeye girişte yeminli sağlık Beyannamesi doldurulması istenmekte olup, 15 günlük karantina uygulanıyor.

Saint Lucia: 7 gün içerisinde alınmış PCR testi isteyen ülkede 14 günlük karantina uygulanıyor.

St. Vincent ve Grenadinler: 5 gün içinde alınmış olmalıdır. PCR testi sonucu yoksa, havaalanında test yapılmaktadır. Sonuç çıkana kadar (24 saat) karantina uygulanmaktadır.

Surinam: Ülkede PCR testi uygulaması bulunuyor.

Trinidad ve Tobago: Ülkede PCR testi uygulaması bulunuyor.

Uruguay: 7 günlük zorunlu karantina sonunda yeni bir Test yapılması ya da karantina sürecinin 7 gün daha uzatılmasına ilişkin bir uygulama bulunmaktadır.

*Venezuela Havaalanlarında PCR testi yapılmakta olup, test sonucuna göre otel  veya hastanelerde 15 gün zorunlu karantina uygulanıyor.

*Belize, Bolivya, El Salvador, Guatemala, Honduras, Kolombiya, Küba, Panama, Paraguay, Peru ve Şili’de ülkeye girişlerde sadece karantina uygulaması bulunuyor.

PCR Testi İsteyen Afrika Ülkeleri

Angola: Ülke 72 saat içerisinde yapılmış PCR testi istemekte olup, 14 günlük karantinaya tabi tutuyor.

Benin Cumhuriyeti: Ülkeye girişte ücret karşılığı (170 Dolar) zorunlu PCR testi yapılmakta ve yolcuların pasaportları alınmakta. Varıştan iki hafta sonra tekrar test yapılıyor ve testin sonucunun negatif olması durumunda pasaport iadesi gerçekleştiriliyor.

Botsavana: Havaalanlarında test ve 14 günlük karantina uygulanıyor.

Burkina Faso: Son 24 saat içerisinde alınmış PCR testi istemekte olup, bazı durumlarda ülkeden çıkışta da PCR testi istenenebiliyor.

Burundi: Ülkeye girişten  en fazla 72 saat önce yapılmış negatif test sonucu ibraz edilmesi halinde karantina uygulanmakta olup, testin sınır geçişinde yapılması halinde 5 gün karantina uygulanıyor.

Cibuti: Ülkeye girişte sonucu 1 saat içerisinde alınan ve ücreti 5.000 Cibuti Frangı (29 ABD Doları) olan test yapılmaktadır. (Son 48 saat içerisinde alınmış PCR testinin yanında olmasında fayda var)

Çad: 72 saat içinde alınmış PCR testi istemekte olup, karantina sonunda tekrar test talep ediyor. 11 yaşın üzerindeki tüm misafirlerden PCR test sonucu isteniyor.

Ekvator Ginesi: 48 saat içinde alınmış PCR testi talep ediliyor. Aksi halde havaalanında test yapılıyor (168 Euro) ve sonuçlar çıkana kadar karantina uygulanıyor.

Eritre: Karantina sonunda PCR testi isteniyor.

Etiyopya: Son 72 saat evvelinde düzenlenmiş PCR testi istemektedir.Havalimanında ayrıca kendi PCR testini de yapmaktadır. 14 güne kadar karantina uygulayabiliyor.

Fildişi Sahilleri: 14 günlük karantinadan muaf olabilmek için ülkeye girişte en fazla 5 gün önce yaptırılan PCR test sonucu ibrazı gerekiyor.

Gabon: 5 gün içerisinde alınmış PCR testi talep ediliyor.  Bütün yolcular havaalanında yeniden ücretsiz olan COVID-19 hızlı testi ve PCR testine tabi tutuluyor. Testler sonuçlanana kadar (48 saat) karantina uygulanıyor.

Gambiya: 72 saat içinde yapılmış PCR testi isteniyor.

Gana: Ülkeye giren yolcuların sağlık formu doldurması ardından seyahate başlanan ülkedeki seferin kalkış saati baz alınarak son 72 saat için alınmış negatif PCR testi sonucu isteniyor.

Gine: 5 gün içinde alınmış PCR testi isteniyor.

Güney Sudan: 72 saat içerisinde alınmış PCR testi talep ediliyor.

Kamerun: PCR tesi isteniyor.

Kenya: Karantinadan muaf olmak için 96 saat içinde alınmış PCR Testi sonucu ibrazı gerekmektedir.

Kongo Cumhuriyeti: PCR testi isteniyor.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti: Son 48 saat içerisinde yapılmış PCR testi istemekte olup, tüm seyahat edenleri 14 gün karantina altına alıyor. Seyahat esnasında ekstra PCR testi isteyebiliyor.

Liberya: Test sonucu ibraz etmeyenlere havaalanında test yapılmakta olup, 14 günlük karantina uygulanmaktadır.

Madagaskar: PCR testi istenmektedir.

Mali: 3 gün içinde alınmış PCR testi talep ediliyor. Test sonucu ibraz edilememesi halinde, zorunlu test yapılıyor. Ülkeden ayrılırken de test yaptırılması bekleniyor.

Mauritius: PCR testi isteniyor.

Moritanya: 72 saat içinde yapılmış PCR testi sonucu istiyor. Zorunlu olmamakla birlikte 14 gün ev karantinası uygulanıyor.

Namibya: 72 saat içinde alınmış PCR testi isteniyor karantina sonunda tekrar test yapılması talep ediliyor.

Nijerya: PCR testi istenmekte olup, 14 gün karantina uygulaması bulunuyor.

Nijer: 72 saat içinde yapılmış test sonucu talep ediliyor. Test sonucu ibraz etmeyenler tüm masrafları kendilerine ait olmak üzere teste tabi tutuluyor. Dönüşte de en fazla 72 saat önce yapılmış PCR Testi sonucu ibrazı isteniyor.

Ruanda: 72 saat içinde alınmış PCR testi isteyen ülkede girişte yeniden test yaptırılıyor. Test sonucu çıkana kadar (24 saat) belirlenen otellerde zorunlu karantina uygulanıyor.

Sao Tome: 3 gün içinde alınmış PCR testi sonucu talep ediliyor.

Senegal: Test sonucu ibraz edilemediği takdirde havaalanında test yapılıyor ve sonuç çıkana kadar ev izolasyonu uygulanıyor.

Seyşeller: PCR Testi sonucu ibraz edildiği takdirde karantina uygulanmıyor.

Sierra Leone: 72 saat içinde alınmış olması talep edilmekte olup ülkeye girişte tekrar test yapılıyor. Giden yolcuların da yolculuktan 72 saat öncesine kadar alınmış PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekiyor.

Somali: Maksimum 96 saat önce yapılan PCR testi istenmekte olup, 14 gün karantina tavsiye ediliyor.

Sudan: Ülkeye giriş yapacakların 96 saat içerisinde alınmış negatif PCR testini ibraz etmeleri bekleniyor.

Tanzanya: Ülkeye giriş yapacakların, yolculuklarının başlangıç noktası olan ülke veya ulaşımlarını sağlayacak hava yolu şirketleri talep ettikleri takdirde test yaptırmaları isteniyor.

Togo: 5 gün içinde alınmış PCR testi isteniyor. Havaalanında ayrıca ücret karşılığı (61 Euro) tekrar test yapılıyor.

Uganda: Ülkeye girişte PCR testi yapılıyor.

Zambiya: 14 gün içinde yapılmış PCR tesi sonucu istiyor.

*Eritre, Etiyopya,  Güney Afrika Cumhuriyeti, Malavi, Mozambik, Tanzanya ve Zimbabve ülkeye girişlerde karantina kuralları uygulamakta olup, PCR testi talep etmiyor.

PCR Testi İsteyen Kuzey Amerika Ülkeleri

Amerika Birleşik Devletleri: Türk vatandaşı olan yolcuların ülkeye girişine izin verilmektedir. Son 14 gün içinde Avusturya, Belçika, Brezilya, Çin (Halk Cumhuriyeti), Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İran, İrlanda (Cumhuriyeti), İtalya, Letonya , Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre veya Birleşik Krallık’ta (Avrupa dışındaki denizaşırı bölgeler hariç) bulunmuş veya aktarma yapmış yolcuların aktarma yapmasına ya da ülkeye giriş yapmasına izin verilmemektedir. Yabancılara uygulanacak PCR testleri hastalık belirtisi gösterenlerle ve ülkesinde geri dönüşte test zorunluluğu olanlarla sınırlıdır. Test ücreti yolcu tarafından ödenir. Daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Brezilya: Ülkenin sınırları hala kapalı.

*Kanada sadece 14 gün karantina uygulaması yapan ülkelerden.

PCR Testi İsteyen Kafkasya Ülkeleri

Azerbaycan: Azerbaycan vatandaşları ve oturum sahipleri ülkeye giriş yapabilmektedir. Yolcular kalkıştan en fazla 48 saat önce alınmış negatif Coronavirus (COVID-19) test sonucu olan bir sağlık sertifikası ibraz etmelidir (Azerbaycan vatandaşları hariç) Negatif Coronavirus (COVID-19) test sonucu olmayan Azerbaycan vatandaşları 14 gün boyunca karantinaya alınacaktır. Varışta e-vize ve vize verilmesi askıya alınmıştır.

Gürcistan: PCR testi isteyen ülkede aynı zamanda 14 günlük karantina da uygulanıyor.

Nahcivan: Yolcuların 48 saat içinde sonucu alınmış covid negatif testi ibraz etmesi zorunludur. Test olmadan hiçbir yolcumuz seferlerimize kabul edilmemektedir.

PCR Testi İsteyen Orta Asya Ülkeleri

Kazakistan: PCR testi gerekmemektedir.

Türkmenistan: 24 saat içinde alınmış PCR tesi isteyen ülke, testi sınır geçişinde  tekrar talep ediyor.

Tacikistan: Tüm yolcular Tacikistan’a girmeden en fazla 72 saat önce PCR-Negatif COVID-19 testi yaptırmaları gerekmektedir. PCR testi olmayan yolcu kesinlikle sefere kabul edilmeyecektir.

Özbekistan: Ülkeye olan uçuşlar 4 Eylül 2020 tarihinden itibaren başladı. 3 renk tipine göre ayırdığı ülkelerden gelebilecek misafirlere göre ayrı ayrı önlemler alındı. Kırmızı tip ülkeler arasına giren Türkiye’den Özbekistan’a seyahat etmek isteyen yolcular 14 günlük otel rezervasyon belgesi, çalışma veya oturma izinlerinden en az birine sahip olmalılar. Ayrıca yolcuların Özbekistan’a giriş yapabilmeleri için;

Özbekistan’da 1. dereceden akrabası bulunması

Özbekistan tarafından verilmiş oturum iznine sahip olması

Transit geçiş yapacak olması

Diplomatik pasaport sahibi olması

Uçuştan en fazla 72 saat önce PCR testi yaptırmaları

Bu testlerin sonuçlarını check-in esnasında beyan etmeleri

Test sonuçlarının kontrol için mutlaka Barkod Numarası ve Sağlık Bakanlığı sitesinden onay almaları gerekiyor.

Test yaptırmamış veya 72 saatlik süreyi aşmış test sonucuna sahip yolcular uçuşlara alınmıyor. Ayrıca varışta 14 gün karantinada kalmaları gerekiyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz. *Kırgızistan ve Moğolistan PCR testi uygulaması yerine, karantina uygulaması yapan ülkeler arasında yer alıyor.

PCR Testi İsteyen Doğu Asya Ülkeleri

Çin: Son 72 saat içerisinde yapılmış PCR testi isteniyor ve Tüm seyahat edenleri 14 gün karantina altına alınıyor.

Güney Kore: PCR testi istenen ülkede 14 günlük karantina uygulanıyor.

Hong Kong (ÇHC): 48 saat içerisinde yaptırılmış PCR testi istenmekte olup, ülkeye girişte  nükleik asit testi yaptırılması isteniyor.

Kamboçya: 72 saat içinde alınmış PCR testi talep ediyor ve karantina sonrası tekrar test istiyor.

Laos: PCR testi talep ediyor ve ülkede 14 günlük karantina uygulanıyor.

Singapur: Kısa süreli ziyaretçi olarak seyahat eden yolcuların Singapur’a girişlerine  izin verilmemektedir.Hiçbir yolcunun Singapur’da başka bir taşıyıcıya transit / aktarımına izin verilmemektedir. Singapur vatandaşı ve ikamet izni bulunanların Singapur’a girmesine izin verilmektedir. Bu yolcuların 14 gün otel karantinası bulunmaktadır ve yolcular karantina bitiminden önce covid-19 testine tabi tutulacaklardır. Ülkeye girmesine izin verilen istisnasız tüm yolcuların seyahat etmeden önce Bakanlıktan online alınacak izinlerinin olması gerekmektedir. İzini olmayanların girişine izin verilmeyecektir. Kısa süreli ziyaretçi olarak seyahat eden yolcuların Singapur’a girmesine izin verilmemektedir; istisna için aşağıdaki Singapur’da bulunan ilgili Hükümet kurumlarından onay mektubu gerekmektedir.

Tayland: PCR testi istenmektedir ve 14 günlük karantina uygulanıyor.

Vietnam: PCR testi isteyen ülkeler arasında bulunan Vietnam’da karantinada sürecinde yeni bir test yapılıyor.

*Japonya’da havaalanlarından PCR testi yapılmıyor ve Japonya’ya gelmeden önce yapılan PCR testlerinin sonuçları kabul edilmiyor.